15 Ekim 2009 Perşembe

Geriye İlerleyin!Son üç senedir, İstanbul’un Avrupa’sıyla Anadolu’su arasında mekik dokurken birşeyden emin oldum. Şu ki; otobüs şöför ve muavinleri ile ülkeyi yöneten siyasetçiler birbirine çok benziyorlar.

Bende bir çok insan gibi toplu taşıma araçlarını sevmiyorum. Yorgun argın çıktığınız işinizden evinize ulaşmak için her daim kalabalık bir otobüs hattını kullanmak zorundaysanız, bu yolculuktan hoşlanmak imkansız. Hoşlanacak olanın sadist olması lazım. Ya da sapık.

Zaten kalabalık, havasız, sıkıcı, binenlerin inenlerin iki katı olduğu otobüste iki saate yakın yol gideceksinizdir, bir de üstüne ön taraftan sürekli bir ses yükselir “ Arkaya doğru ilerlerleyin!!! Boş arkalar!!! İlerleyin!!!” diye azarlayan bir ses. Kendisine muavin denen insandır bunu yapan. Ya da bizzat şöför bey amca işe parmak atar.

Şimdi bu arkadaşlarla, siyasetçileri benzettiğim yerde tam burası; her şeyi olduğundan farklı görüyorlar. “Kardeşim neresi boş eziliyoruz burda” diye haykıran seslere aldırış etmezler. O’na göre hep boştur otobüsün arkası. Buna karşı gelemezsiniz. Ben o otobüste Hitler döneminde hınca hınç dolu trenlere bindirilip ölüme götürülen yahudiler gibi hissederim kendimi. Ama öndeki ses sürekli “arkalar boş ilerleyin” der.

Kara delik var sanki arkada...

O kadar boş ki masa attık okey oynayacağız dördüncü eksik. Neresi boş yahu...

Siyasetçiler de aynı işte “Enflasyon düştü” , “İşsizlik oranı azaldı” , “Terör bitti”, “Okuma- yazma seviyesi yükseldi”, “Çocuk esirgeme kurumu yurtlarında çocuklar şiddet görmüyor”, “Çocuklara taciz diye birşey yok”, “Sokak çocukları yok”, “Türkiye’de çocuklar çalıştırılmıyor artık”,“Türkiye hep ileri gidiyor”, “Herşey güllük gülstanlık” falan filan bir sürü şey bunlar gibi. Söyledikleri şeyler olması gerekenler ama aslında olmayanlar. (bknz:Pollyanna).

Nasıl ki muavin arkadaşlar “ya kardeşim ezildik neresi boş bu arkanın” diye haykıranı umursamadan höykürüler, ülkenin yönetimini elinde tutanlarda “açız, açıktayız, işsiziz” diye haykıranı duymamazlıktan gelir. Kral’ın çıplak olduğunu bir tarafınızı yırtmak pahasına haykırsanızda, onlar sürekli arkaya ilerlememizi istiyorlar.

Arkaya doğru ilerlenmez ki, geriliyoruz... ( Hem de her iki anlamında da geriliyoruz. )

Şimdilerde hanımlar çizgilerinden kurtulmak uğruna yüzlerini gerdirip, bütün ifadelerini kaybedip, tek bir ifadeyle bakıyorlar ya herşeye. İşte gerilimler sonucu halkta bir süre sonra aynı oluyor tepkisiz, ifadesiz. Dünyanın en pahalı benzinini kullanmamız kimin umrunda ya da havaya suya konan vergiler, halkı yolunacak kaz gibi gördüklerini söyleyen bakanlar... Kim şaşırıyor bunlara?

Şaşırmıyoruz, kızmıyoruz, tepki göstermiyoruz. Şaşırıpta itiraz eden arkadaşlara da annesini de alıp geriye doğru ilerlemesi söyleniyor. Ya da ortalık savaş alanına dönüyor.

Başbakanın eskiden İETT de çalışmış olmasının bir etkisi var mı diyeceğim ama ondan önce de pek farklı değildi ki.

10. Yıl marşında Türk’e durmak yaraşmaz. Türk önde! Türk ileri! densede, geriye doğru ilerleyin siz...

Öyle istiyor muavin arkadaş.

14 yorum:

. dedi ki...

sev@l,
yakında bizi atacaklar otobüsten dışarı.:(

SeV@L dedi ki...

Benim de korkum o yönde ona da kalkışacaklar böyle giderse...

creep dedi ki...

metrobüs'e bindim.
aq. yerinde havalandırmayı bulmak için garfield gibi cama yapıştım.
yap şöyle havalandırma merkezden.

SeV@L dedi ki...

Metrobüs değil o kadirbüs :))

Birmilyonikiyüzbin avro verdi adam onların tekine. Adını verelim bizde dedik :))

Lütfen böyle ters konuşma Creep, herşey İstanbul için. Büyükşehir çalışıyor. Sen ne anlarsın toplu taşımadan Allah'ın gavur İzmir'lisi :)))

creep dedi ki...

hah şöyle eski Sev@l gelsin geriye.
ateşlemek lazım seni de benim gibi:)

çingene dedi ki...

muavin ne diyosa yaparız biz. adamcaazın var bi bildiği ki bağırıyo o kadar. lider niteliğinde bi kişilik yani.

SeV@L dedi ki...

Creep; :)

Çingene; Çoban da diyebiliriz. Çoban köpeği de olabilir. :)

çingene dedi ki...

:))
evet, çobanlar da bi nevi lider tabii:)))çoban köpekleri de yaverleri. lidır dı sekınd:)))

ayça dedi ki...

En zoru yaz ayları.Kol altları terli leş gibi kokanlar bi de o sıkışıklıktan burnuna dayamazlarmı adamın, gel de kusma.ıııyykk bak fena oldum şimdi.
Ayrıca bu durumdan faydalanan fortcuları anmadan edemicem. ( kih kih şeysi ) :)

ayça dedi ki...

En zoru yaz ayları.Kol altları terli leş gibi kokanlar bi de o sıkışıklıktan burnuna dayamazlarmı adamın, gel de kusma.ıııyykk bak fena oldum şimdi.
Ayrıca bu durumdan faydalanan fortcuları anmadan edemicem. ( kih kih şeysi ) :)

creep dedi ki...

Ayçaya;
Ayça hiç fordcularla bir mücadelen oldu mu?
Bak bu meraklı bir ikonn:))

ayça dedi ki...

creep senin sayfaya yazarım kız zaten delireyazıyo bi de biz dellendirmeyelim :))

ayça dedi ki...

creep senin sayfaya yazarım kız zaten delireyazıyo bi de biz dellendirmeyelim :))

creep dedi ki...

ayça'ya;
kızım sen çift çift yazmakla dellendiriyorsun Sevali:))))))
(tepinen ikon)
lan ikon manyağı yaptın beni be:)))))